Нині навіть  у деяких розвинених країнах світу  смертність дітей від раку вийшла на друге місце, поступившись лише смертності від нещасних випадків. При своєчасній діагностиці і правильному лікуванні, за твердженням медиків, можна було б досягти до 90% випадків видужування у хворих на рак дітей. Але навіть досвідченому педіатру часто буває важко виявити онкологічне захворювання у дитини. Саме тому батькам необхідно бути дуже уважними до стану здоров’я та самопочуття своїх дітей. Чим раніше буде встановлено діагноз - тим сприятливіший прогноз  щодо  лікування.

Цифри і факти

В Україні щороку діагностують близько 1000 нових випадків онкологічних хвороб у дітей.

Найпоширенішими є лейкемія (рак крові) та рак головного мозку.

В Житомирській області за 2021 рік та 6 місяців 2022 року рак діагностували у   двадцяти дітей віком до 14 років та п’ятьох дітей віком 15-17 років.

Тільки невелику частку онкозахворювань у дитячому віці викликають чинники, пов’язані з навколишнім середовищем, способом життя, деякими хронічними інфекціями.

Також лише близько 10% всіх онкопацієнтів дитячого віку мають схильність до раку через генетичні фактори.

Основні тривожні симптоми ймовірної онкології у дітей:

• тривала й безпричинна втрата ваги;

• часті головні болі, що супроводжуються ранковим блюванням;

• набряки, постійні болі в кістках, суглобах, у ділянці спини або в ногах;

• ущільнення в зоні живота, шиї, грудей, таза чи пахв, збільшення лімфовузлів;

• поява синців або висипки на шкірі;

• часто повторювані інфекційні захворювання;

• біляста смужка за зіницею в оці дитини;

• постійна нудота чи блювання без нудоти;

• постійна втома й помітна блідість шкіри;

• періодичне чи постійне підвищення температури без видимих на те причин.

Навіть якщо у дитини є тільки один із цих симптомів--  варто терміново звернутися до педіатра.

Діагностування онкології  у дітей

Рання діагностика раку у дітей має важливе значення й підвищує показники виживання. Вона складається з таких компонентів:

виявлення ознак захворювання членами сім’ї і звернення за допомогою;

оцінка клінічної картини, діагностика та визначення ступеня поширення раку;

забезпечення доступу до лікування.

Вирішальним є правильно поставлений діагноз, оскільки лікування кожного виду раку має проводитися за певною схемою й часто включає хірургічне втручання, променеву терапію й хіміотерапію. Діти, які пройшли лікування, потребують постійного спостереження для відстеження можливого рецидиву раку й контролю будь-яких можливих токсичних ефектів, пов’язаних із лікуванням.

Профілактика онкозахворювань у дітей

виявлення сімейної схильності до деяких форм пухлин (ретинобластома, поліпоз кишечника, хондроматоз);

усунення всіляких шкідливих впливів (хімічних, радіаційних) на організм вагітної жінки й плоду в період його внутрішньоутробного розвитку;

видалення доброякісних пухлин і лікування вад розвитку, що є фоном для можливого виникнення злоякісного новоутворення.

диспансерне спостереження за дитиною з метою раннього виявлення передпухлинних або пухлинних захворювань і своєчасного їх лікування. При   неясній симптоматиці дитину слід невідкладно  направити дитини до фахівців - онкологів.

Основною запорукою здоров’я юного організму,   від різних хвороб (у тому числі й онкологічних) є здорове харчування, рухливе, активне життя, відсутність шкідливих звичок у підлітковому віці.

Відділ комунікації, організаційної та  інформаційно-роз’яснювальної роботи  ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України».