Токсикодермія, або токсико-алергічний дерматит — це гостре запалення шкіри або слизових оболонок, що виникає в наслідок надходження в організм алергенів та речовин, які мають токсичну дію. 

Захворювання характеризується появою висипки та свербежу на  тлі  надходження в організм алергенів. При тяжкому перебігу  захворювання погіршується загальне самопочуття, виникають симптоми  ураження внутрішніх органів.

Подразники здатні проникати всередину  організму різними способами:

1. у процесі виконання ін'єкційних процедур (підшкірні, внутрішньом'язові, внутрішньовенні ін'єкції, краплинне введення ліків);

2. під час прийому речовин  через  рот;

3. під час вдихання;

4. через піхву, пряму кишку.

Причини токсикодермії:

• прийом медикаментозних препаратів;

• харчові алергени (яєчний білок, банани, полуниця, шоколад, горіхи, цитрусові, морська риба та морепродукти, ковбасні вироби, консерви);

• індивідуальна  гіперчутливість  до продуктів харчування (найчастіше відзначається  у пацієнтів дитячого віку);

• вплив виробничих подразників;

• накопичення ендогенних токсинів.

Професійна  гостра  токсикодермія — прояв потрапляння в організм  токсичних  хімічних речовин. Спостерігається при використанні гасу, інсектицидних засобів, барвників  для одягу та хутра, медикаментозних препаратів.

Профілактика

Основна профілактика захворювання - запобігання контакту з потенційними або відомими подразниками, комплексне лікування супутніх   хронічних  патологій.

Групи ризику:

1. Діти.   Найчастіше відзначається непереносимість харчових продуктів. Окрему увагу варто приділити новонародженим та дітям раннього грудного віку. Їхня шкіра ще не пройшла повну анатомічну та функціональну адаптацію до безводного середовища, що підвищує ризик виникнення захворювання.

2. Пацієнти з індивідуальною непереносимістю харчових продуктів, лікарських засобів, спадковою схильністю до неї.

3. Фахівці, які працюють із токсичними речовинами: фармацевти, лікарі, муляри-штукатури, автослюсарі, ювеліри.

4. Пацієнти з хронічними захворюваннями різних органів та систем, що супроводжуються порушеннями обміну речовин.

5. Пацієнти з автоімунними хворобами.

Пам’ятайте!  Захворювання краще попередити ніж проводити лікування.

 

Відділ комунікації, організаційної та  інформаційно-роз’яснювальної роботи  ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України».

Фото без опису