Фото без опису

Кашлюк — це надзвичайно заразне інфекційне захворювання, яке вражає дихальні шляхи та легені. Характеризується тривалими нападами виснажливого кашлю, які можуть тривати 2–3 місяці і більше. Це особливо небезпечно для немовлят і маленьких дітей, адже кашлюк може призвести до важких ускладнень або навіть до смерті.

 

Хвороба легко передається повітряно-крапельним шляхом під час кашлю або чхання.

 

У першій половині 2024 року в Україні зареєстровано 4863 випадки кашлюку — це у 30 разів більше, ніж за аналогічний період минулого року (161 випадок). Захворюваність продовжує швидко зростати: тільки в червні зафіксовано 1058 випадків кашлюку, тоді як за перші три місяці року було 1006 випадків. 95,9% усіх захворілих — діти. Основна причина збільшення захворюваності — велика кількість дітей, які не були щеплені.

 

Єдиним ефективним захистом від кашлюку є вакцинація. Проте, за перші шість місяців 2024 року рівень вакцинації серед дітей до року, які отримали всі три щеплення, становить лише 46,6% — цього недостатньо для надійного захисту.

 

Симптоми кашлюку

 

Через 3–14 днів після інфікування з’являються симптоми, схожі на ознаки ГРВІ: нежить, сльозоточивість, біль у горлі, сухий кашель і невелике підвищення температури. У цей період хворий є дуже заразним.

 

Орієнтовно через тиждень кашель стає інтенсивнішим, з’являються напади спазматичного кашлю з характерним свистом, які можуть супроводжуватися блюванням, почервонінням або синюшністю шкіри та відходженням в'язкого слизу. Напруження під час кашлю може спричинити незначні крововиливи під шкірою або в очах. У маленьких дітей може тимчасово посиніти шкіра через труднощі з диханням.

 

У немовлят кашель може бути не таким вираженим, але можливі короткочасні зупинки дихання (апное), що супроводжується посинінням обличчя.

 

Новонароджені до 2-х місяців (до першого щеплення) та діти в період після першої вакцинації (до формування імунної відповіді) потребують особливої уваги.

 

За перших ознак сильного кашлю та апное у немовлят слід негайно звернутися до лікаря.

 

З часом кашель стає рідшим, напади слабшають, але період одужання може тривати від 2 до 6 місяців.

 

Кому кашлюк становить особливу небезпеку

 

Немовлята й маленькі діти найбільш уразливі до розвитку ускладнень від кашлюку, таких як пневмонія, судоми, апное (зупинка дихання), енцефалопатія (ураження головного мозку) і навіть смерть.

 

Старші діти та дорослі переносять кашлюк легше, проте захворювання залишається виснажливим.

 

Люди, які вже перенесли кашлюк, не набувають стійкого імунітету, але наступний випадок хвороби зазвичай проходить у легшій формі.

 

Профілактика

 

Вакцинація — єдиний надійний захист від кашлюку.

 

Як отримати безоплатне щеплення

 

Щоб вакцинувати дитину проти кашлюку, зверніться до педіатра, сімейного лікаря або терапевта. Вакцина доступна в достатній кількості в усіх регіонах України.

 

Коли слід вакцинуватися?

 

Вакцинація немовлят проти кашлюку здійснюється за такою схемою:

 

  • Перша доза — 2 місяці;
  • Друга доза — 4 місяці;
  • Третя доза — 6 місяців;
  • Четверта доза — 18 місяців.

 

Що робити, якщо дитина пропустила щеплення?

 

Необхідно якнайшвидше надолужити пропущені щеплення. Зверніться до сімейного лікаря, який розробить індивідуальний графік вакцинації.

 

Вакцинація вагітних для захисту дитини

 

Щоб захистити новонароджену дитину в перші тижні життя, всім вагітним жінкам рекомендується вакцинуватися проти кашлюку, дифтерії та правця, незалежно від того, чи були вони щеплені в дитинстві.

 

Вакцинація проводиться під час кожної вагітності, починаючи з 16-го тижня.

 

Лікування кашлюку

 

Лікування спрямоване на запобігання поширенню інфекції. Діти першого року життя, особливо невакциновані, завжди лікуються в стаціонарі. Важливо пити достатньо води, харчуватися збалансовано невеликими порціями. Також слід ізолювати хворого, щоб уникнути передачі хвороби.

 

Докладніше про кашлюк і вакцинацію проти нього — https://tinyurl.com/3mukhb89

 

Довідково

З 1 серпня в Україні триває кампанія з додаткової імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для тих, хто пропустив планові щеплення у попередні роки. Всі щеплення за Національним календарем є безоплатними (https://tinyurl.com/293hw4se). Якщо не пам’ятаєте, чи були вакциновані, зверніться до сімейного лікаря, який складе індивідуальний графік вакцинації з урахуванням мінімальних інтервалів.